Urazy więzadeł

W czasie KONTUZJI więzadeł, torebek stawowych czy łąkotek dochodzi do uszkodzenia zlokalizowanych w nich receptorów, które mówią nam o tym jak ustawiony jest staw w przestrzeni oraz jaki wykonuje ruch.

Ich funkcją jest OCHRONA NASZYCH STAWÓW. Dzięki informacji, którą przenoszą do ośrodkowego układu nerwowego (mózgu) nasze ciało uruchamia mięśnie, które chronią przed urazem lub bolesnym kierunkiem ruchu.

Największa ich liczba znajduje się w więzadłach krzyżowych kolana a także w więzadłach, gdzie głowa łączy się stawowo z szyją. W czasie urazu zostaje uruchomiony proces regeneracji uszkodzonego miejsca, tym samym dochodzi do utraty kontroli czuciowej stawu. Niezbędne zatem jest by ten proces zahamować przez działanie fizjoterapeutyczne.

Celem fizjoterapii po urazach jest przywrócenie utraconej funkcji receptorów czuciowych czyli poprawa stabilności uszkodzonych stawów. Wówczas zajmujemy się m.in. ćwiczeniami „równoważnymi” przed lustrem po to by odtworzyć pracę receptorów oraz uruchomić przepływ informacji do mózgu. Najpierw zadania mają miejsce na stabilnym podłożu z kontrolą wzroku, później w czasie dynamicznych czynności takich jak skoki na nierównym podłożu.

Podobny tor działania przyjmujemy, gdy mamy do czynienia z rekonstrukcją więzadła. Chirurgiczne operacje przywracają jego funkcję mechaniczną, natomiast poprzez zadania z terapeutą uruchamiane są funkcje sensoryczne (czuciowe).

Scroll to Top