Rwa kulszowa – pojęcia

Promieniujący ból w nodze to bardzo powszechny problem, który często towarzyszy bólom pleców. Jeśli ból promieniuje poniżej kolana nazywane jest to potocznie rwą kulszową. W dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego „sciatica” czyli rwa kulszowa oznacza po prostu ból biodra. W komunikacji naukowej i medycznej jest to pojęcie, które pozostawia dużo niejasności co do precyzji określenia obciążonej struktury..

Rwa kulszowa wskazuje na problem obwodowy. Zwykle rozumiana jest jako obciążenie nerwu kulszowego lub jednego z jego korzeni (L4-S3). W diagnostyce fizjoterapeutycznej istotne jest odróżnienie problemu korzeniowego, czyli segmentalnego od obciążenia nerwu obwodowego. Na podstawie lokalizacji bólu oraz przeprowadzonego badania neurodynamicznego można określić źródło dolegliwości.

Podrażnienie nerwu obwodowego – kulszowego odczuwane jest u pacjenta jako mrowienie lub ból palący. Są to charakterystyczne objawy dla obciążenia struktur nerwowych. Ból zlokalizowany jest wzdłuż przebiegu tego nerwu, czyli po tylnej stronie pośladka, uda i łydki. Z kolei obciążenie korzenia nerwowego, czyli jednego z segmentów rdzenia kręgowego np. S1 daje objawy w jasno zdefiniowanym obszarze unerwienia skóry tzw. dermatomie. Jest to dużo mniejszy obszar dolegliwości niż przy podrażnieniu nerwu obwodowego.

W badaniu neurologicznym terapeuta ma za zadanie określić, która struktura jest obciążona. Przeprowadza w tym celu odpowiednie testy neurodynamiczne i palpację nerwów. Jeśli występuje wskazanie, bada czucie powierzchowne i głębokie, siłę mięśni wskaźnikowych oraz odruchy.

Scroll to Top