Problem nietrzymania moczu i mięśnie dna miednicy

Problem nietrzymania moczu, szczególnie o charakterze wysiłkowym jest powszechny i dotyczy dużej liczby kobiet. Pomimo tego temat ten wciąż pozostaje tematem tabu, a kobiety niezwykle rzadko kierują się do opieki medycznej w celu otrzymania pomocy. W kolorowej prasie kobiecej można znaleźć instrukcje jak napiąć mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie moczu. Tymczasem jak się okazuje, dostępne wskazówki nie do końca są poprawne i właściwe.

Zdecydowanie niewiele kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu jest w stanie poprawnie kurczyć mięśnie dna miednicy. Podaje się, że znaczna większość badanych poproszonych o napięcie mięśni dna miednicy napinała duże mięśnie globalne, takie jak: pośladki , mięśnie przywodzące uda, mięśnie brzucha a nie właściwy mięsień. Skoro tak się dzieje to znaczy, że jednym z kilku problemów niepoprawnego napinania jest zbyt intensywny skurcz oraz braku izolowanego napięcia odpowiedniego mięśnia czyli dźwigacza odbytu.

Należałoby pokrótce przybliżyć fizjologię tych mięśni oraz funkcje jakie pełnią. Literatura wskazuje, że mięśnie dna miednicy odgrywają rolę zarówno w mechanizmie prawidłowej kontroli oddawania moczu, jak również kontroli postawy regionu lędźwiowo-miednicznego. Grupa tych mięśni odgrywa ważną rolę w stabilizacji tej okolicy. A skoro tak się dzieje to nie dziwi fakt, że włókna mięśniowe, które budują te mięśnie, są głównie włóknami tonicznymi. Charakteryzuje je umiejętność pracy długotrwałej o niskiej intensywności czyli powolny skurcz, który nie prowadzi do szybkiego zmęczenia. Są to mięśnie „czerwone” to znaczy z dużą ilością kapilar. Pracują w warunkach tlenowych czyli potrzebują dużo krwi i tlenu. Wstrzymywanie oddechu czy praca z tłocznią brzuszną przy aktywnym napinaniu dna miednicy zaburza ich naturalną funkcję. Mając to wszystko na uwadze istotne jest by w treningu odtworzyć fizjologiczny charakter ich pracy. By tak się stało najlepiej jest rozpocząć naukę poprawnego napięcia mięśni dna miednicy pod okiem wyszkolonej w tym temacie osoby. Szczególnie jest to wskazane, gdy współwystępują dolegliwości bólowe w rejonie miedniczno-lędźwiowym. Będzie to miało wpływ na napięcie spoczynkowe omawianych mięśni oraz umiejętność podjęcia fizjologicznego skurczu. Konieczne jest także przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu i badania pacjenta mającego na celu wykluczenie innych przyczyn mogących mieć wpływ na dysfunkcję nietrzymania moczu.

Najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy:

  • zbyt intensywny i krótki skurcz najczęściej połączony z napięciem dużych mięśni regionu miednicy,
  • zaciskanie mięśni przy użyciu zwieraczy cewki moczowej a nie dźwigacza odbytu,
  • wstrzymywanie oddechu,
  • brak diagnostyki wstępnej, kobieta samodzielnie decyduje o podjęciu ćwiczeń bez pomocy wyszkolonej w temacie osoby,
  • napinanie mięśni przy okazji wykonywania innego treningu, najczęściej siłowego.

Kiedy warto zadbać o mięśnie dna miednicy by nie było za późno?

  • Przy pierwszych objawach wysiłkowego nietrzymania moczu, które pojawiają się przy kichaniu, intensywniejszym wysiłku takim jak na przykład bieganie.
  • Po porodzie i operacjach w obrębie miednicy.
  • Przy utrzymujących się dolegliwościach bólowych w obrębie miednicy i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
  • Po urazach w obrębie miednicy.
  • Przy długotrwale utrzymującym się stresie.
Scroll to Top