Celem pierwszego spotkania jest określenie możliwej przyczyny dolegliwości. Podczas tej wizyty zostanie przeprowadzony z pacjentem wywiad, czyli rozmowa o problemie z którym przychodzi. Fizjoterapeuta zapozna się również z dokumentacją medyczną, jeśli pacjent taką posiada oraz przeprowadzi dokładne badanie manualne. Może być ono limitowane, jeśli objawy będą na przykład wskazywać na ostrą fazę bólu. Następnie terapeuta za zgodą pacjenta przeprowadzi terapię próbną by sprawdzić czy jego tor myślenia klinicznego jest prawidłowy. Pod koniec wizyty jest czas na krótką podsumowującą rozmowę oraz zadanie pytań.
Jakich pytań mogę się spodziewać podczas wywiadu?
Za każdym razem, w zależności od problemu, z którym przychodzi pacjent, rozmowa może przebiegać w inny sposób, mogą zostać zadane różne pytania. Ważne natomiast dla nas jest by określić, które aktywności i uczestnictwo codziennego życia są ograniczone.
W czasie wywiadu z pacjentem bólowym zostaną zadane pytania odnośnie aktualnych objawów:
- ich lokalizacji: gdzie jest ból (czy promieniuje),
- prowokacji: w trakcie jakich aktywności się pojawia, czy związany jest z ruchem lub spoczynkiem,
- redukcji: kiedy jest lepiej, co wpływa na łagodzenie objawów,
- manifestacji: jaki jest charakter bólu czyli w jaki sposób pacjent go odczuwa i w jakiej intensywności. Do tego posłuży skala 10-stopniowa.
- Dodatkowo terapeuta zapyta czy objawy zależą od pory dnia lub nocy (rytmu dobowego).
Następnie pytania będą dotyczyć historii objawów czyli: od kiedy występują i jak się rozpoczęły, jakie zmiany zachodziły w miarę upływu czasu, jak wyglądało dotychczasowe leczenie oraz czy epizody bólowe występowały już wcześniej.
Pytania dodatkowe będą dotyczyć ogólnego stanu zdrowia, zażywanych leków, przebytych urazów, wypadków czy operacji.
Konieczne dane zostaną odnotowane w dokumentacji medycznej. Pacjent zostanie również poproszony o podanie numeru pesel.
Jak będę badany?
Terapeuta przeprowadza aktywne i/lub pasywne testy manuale w obrębie problematycznego regionu. Wszystkie czynności odbywają się do pierwszego odczucia bólowego, bez dodatkowej prowokacji objawów. Podczas ewentualnego badania neurologicznego możliwe jest użycie radełka i młoteczka neurologicznego. Badanie funkcjonalne z zakresu neurologii odbywa się z dodatkowymi testami związanymi z aktywnością życia codziennego (np. umiejętnością samodzielnego przemieszczania się).
Co mam ze sobą zabrać?
Mile widziana jest dotychczasowa dokumentacja medyczna odnoszącą się do badanego regionu (MRI, RTG,TK wraz z płytkami, wypis ze szpitala, zalecenia od lekarza). Bardzo prosimy o udostępnienie kopii bądź wglądu w oryginał.
Jak mam się ubrać?
W wygodny strój sportowy (krótkie spodenki np. do badanego stawu kolanowego) czy komfortową bieliznę oraz o zabranie obuwia zamiennego (trampki, adidasy).
Ile trwa pierwsza wizyta?
Pierwsza wizyta diagnostyczna może trwać ponad godzinę, kolejne spotkania zwykle będą trwały około godziny (50-55 minut).