Dolegliwości z rejonu przejścia szyjno-piersiowego

Z jakimi dolegliwościami borykają się pacjenci z dysfunkcją, zaburzoną ruchomością, przeciążeniem w rejonie przejścia szyjno-piersiowego? Myśląc o odcinku przejściowym szyjno-piersiowym w kategoriach funkcjonalnych, odnosimy się umownie do segmentów kręgosłupa: siódmego dolnego kręgu szyjnego (C7) i czterech górnych kręgów piersiowych. Funkcjonalnie region ten należy do szyjnego odcinka kręgosłupa gdyż poruszając szyją ruch odbywa się nawet w …

Dolegliwości z rejonu przejścia szyjno-piersiowego Czytaj więcej »

Dolegliwości bólowe kręgosłupa i miednicy w ciąży i po porodzie

Zdjęcie przedstawiające kobietę w ciąży siedzącą na piłce gimnastycznej przed dużym lustrem w gabinecie fizjoterapii. Obok kobiety stoi fizjoterapeutka, która trzyma dłonie w okolicach dolnej części kręgosłupa ciężarnej

Ból krzyża lub obręczy miednicznej jest bardzo powszechny w czasie ciąży. Związane jest to ze zmianami biomechanicznymi takimi jak zmiana ustawienia środka ciężkości czy zmianami hormonalnymi wpływającymi na tkankę łączną. Ciało kobiety przechodzi w tym czasie różne zmiany takie jak: przyrost masy ciała, zmiany postawy, siły mięśni, wiotkości stawów i więzadeł. Pośrednio wpływa to na …

Dolegliwości bólowe kręgosłupa i miednicy w ciąży i po porodzie Czytaj więcej »

Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-miednicznego w czasie ciąży

Zdjęcie fizjoterapeutki badającą odcinek lędźwiowy kręgosłupa kobiety w ciąży

Pisaliśmy już o mięśniach głębokich i lokalnych, których aktywacja sprzyja redukcji odczuć bólowych. Dzisiejszy post także o aktywacji tych mięśni ale w odniesieniu do bólu pleców i miednicy związanych z ciążą. Ból okolicy lędźwiowo-miednicznej jest częstą dolegliwością związaną z okresem ciąży. Często występuje także po porodzie. Stwierdzono, że dotyczy około 44% kobiet w ciąży i …

Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-miednicznego w czasie ciąży Czytaj więcej »

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Zdjęcie przedstawiające dłonie fizjoterapeuty dotykające kolano pacjenta oklejone taśmą kinesiotyping

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest częstym urazem kolan u sportowców. Najczęściej leczenie polega na operacyjnym wykonaniu rekonstrukcji. Badania pokazują, że 35% sportowców po tym zabiegu powraca do poziomu sprzed kontuzji nie wcześniej niż po upływie 2 lat. Ponadto 3-22% sportowców rekonstruuje powtórnie ACL, a 25% osób, które powracają do sportu rozrywa ACL drugiej nogi w …

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) Czytaj więcej »

Urazy więzadeł

Zdjęcie przedstawia mężczyznę z uniesionym kolanem, trzymającego w dłoniach niewielką piłkę.

W czasie KONTUZJI więzadeł, torebek stawowych czy łąkotek dochodzi do uszkodzenia zlokalizowanych w nich receptorów, które mówią nam o tym jak ustawiony jest staw w przestrzeni oraz jaki wykonuje ruch. Ich funkcją jest OCHRONA NASZYCH STAWÓW. Dzięki informacji, którą przenoszą do ośrodkowego układu nerwowego (mózgu) nasze ciało uruchamia mięśnie, które chronią przed urazem lub bolesnym kierunkiem ruchu. Największa …

Urazy więzadeł Czytaj więcej »

Rwa kulszowa – pojęcia

Zdjęcie dłoni fizjoterapeuty przesuwającego radełkiem po górnej części uda leżącego pacjenta

Promieniujący ból w nodze to bardzo powszechny problem, który często towarzyszy bólom pleców. Jeśli ból promieniuje poniżej kolana nazywane jest to potocznie rwą kulszową. W dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego „sciatica” czyli rwa kulszowa oznacza po prostu ból biodra. W komunikacji naukowej i medycznej jest to pojęcie, które pozostawia dużo niejasności co do precyzji określenia …

Rwa kulszowa – pojęcia Czytaj więcej »

Czy „rozciągać” mięśnie w czasie rozgrzewki?

Powszechnie uważa się, że rozpoczynając jakąkolwiek aktywność sportową powinno się poprzedzić ją rozgrzewką zazwyczaj połączoną z rozciąganiem mięśni. Rozciąganie w tradycyjnym rozumieniu oznacza potrzebę” wydłużenia mięśni” w celu przygotowania ich do planowanego wysiłku. Zazwyczaj przyjmuje to formę długotrwale utrzymywanej pozycji w maksymalnym zakresie ruchu. Dotychczas uważano, że należy „ się rozciągnąć” przed aktywnością fizyczną, aby …

Czy „rozciągać” mięśnie w czasie rozgrzewki? Czytaj więcej »

Problem nietrzymania moczu i mięśnie dna miednicy

djęcie przedstawiające leżącą na kozetce w pozycji bocznej kobietę w ciąży oraz stojącą obok fizjoterapeutkę dotykającą dłońmi jej brzucha

Problem nietrzymania moczu, szczególnie o charakterze wysiłkowym jest powszechny i dotyczy dużej liczby kobiet. Pomimo tego temat ten wciąż pozostaje tematem tabu, a kobiety niezwykle rzadko kierują się do opieki medycznej w celu otrzymania pomocy. W kolorowej prasie kobiecej można znaleźć instrukcje jak napiąć mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie moczu. Tymczasem jak się okazuje, dostępne wskazówki nie …

Problem nietrzymania moczu i mięśnie dna miednicy Czytaj więcej »

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zdjęcie przedstawiające mężczyznę leżącego na kozetce z oklejonym plastrami kinesiotyping barkiem i ramieniem. Ramienia dotyka dłoń fizjoterapeutki.

Przewlekłe dolegliwości bólowe szyi, barku, ramienia, szczególnie nasilające się przy aktywności, z towarzyszącym osłabieniem lub ze współwystępującymi obrzękami kończyny górnej to objawy, które mogą charakteryzować tzw. zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS). Mogą mu również towarzyszyć zmiany w kolorze i temperaturze skóry. Czym jest zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)? Górny otwór klatki piersiowej jest …

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS) Czytaj więcej »

Frozen shoulder

Zdjęcie przedstawiające kobietę siedzącą obok kozetki z fizjoterapeutkę podczas badania

Najważniejszym celem w fizjoterapii ortopedycznej oprócz redukcji bólu jest powrót funkcji pacjenta. Nie każdy pacjent zgłasza się do gabinetu po to by pozbyć się bólu. Czasem zdarza się, że jego głównym problemem to niemożność poruszania kończyną. Tak dzieje się na przykład w drugiej fazie tzw. zamrożonego barku. Co to jest? Według definicji to sztywność stawu …

Frozen shoulder Czytaj więcej »

Scroll to Top